• Menu
  • Menu

Закинтос – Fior di Levante

Општи информации за островот Занте

Shipwreck плажата во Zante е прекрасна!
Shipwreck плажата во Zante е прекрасна!

Zante е совршено место за одмор или за семејството, парови или одмор за тинејџери. Зависи каде ќе бидете сместени, ќе најдете различен вид на забава.

Многумина ќе прашаат дали Занте и Закинтос се истиот остров. Одговорот е да. Занте познат како \”фер ди Леванте\” од Венецијанците, што значи цвеќе на исток, е трет по големина остров од седумте во Јонското Море, во Грција. Валутата е евро € и веројатно нема да ви треба многу од нив како би требало да биде ниска буџетска дестинација.

Ќе бидете изненадени ако ви кажам дека има 7000 видови цвеќе, оттука и e добиено името, а 1,7 милиони маслинови дрвја произведуваат 6.000 до 8.000 тони маслиново масло. Просечната температура на островот во текот на летото е 30 ° C во текот на денот и 20 ° C во текот на ноќта.

Како да стигнете до Zante

Можете да стигнете до Zante и со авион и ферибот, а особено за време на туристички период, Април до Октомври, постојат повеќе опции.

Авионски

Секојдневни летови од Атина со траење до 45 мин лет. Исто така постојат летови од Крф, Кефалонија, Солун 3 пати неделно преку целата година.

За време на летната сезона, аеродромот \”Занте\” има директни чартер летови од многу европски градови како Велика Британија, Холандија, Франција, Италија и Шпанија.

Со автомобил – ферибот

Нашиот омилен начин на патување. Занте е поврзан дневно со фериброт секој час преку летната сезона со Килини во Пелопонез. Пристаништето е во градот Занте, а билетот чини околу 9 € за возрасните и 5,5 € за децата (5 до 10 години). За бебињата е бесплатно.

Имањето на автомобилот со вас ќе ве чини 30 € и ќе имате попуст ако резервирате патување. Бидете на пристаниште најмалку 5-6 часа пред вашето заминување, со цел да ги купите вашите билети, но нашиот совет би бил да ги купите преку интернет(полесна варијанта)

Пристаништето Килини изгледа големо
Пристаништето Килини изгледа големо

Патувањето не е долго, бродовите од сите компании се нови, безбедни и нудат повеќе од основите. Наместо да ви сугерираме одредена компанија најдобро е да ја искористите интернет-страницата за споредба на интернет Direct Ferries и календарот на вашето патување по цена и време кое одговара на вашите потреби.

За италијанските соседи има директно патување со брод од Бари. Патувањето за двојки и автомобилот ќе чини околу 380 €.

Превоз на островот

Во Zante ќе имате многу опции за изнајмување, но бидете внимателни со моторите!
Во Zante ќе имате многу опции за изнајмување, но бидете внимателни со моторите!

Дефинитивно ќе ви  треба транспортно возило,или кога ќе пристигнете на островот со брод ќе мора да изнајмите. Ако не сте државјанин на Европската унија кој поседува лиценца за ЕУ, потребно е  да ја понесете вашата меѓународна возачка дозвола.

Во Zante ќе најдете многу меѓународни  компании кои нудат услуги за изнајмување на автомобили . Нашиот совет е да изнајмите мал автомобил кој ќе биде и погодно и буџетско решение.

За мотоцикли и ATV ќе треба да бидете повнимателни. За жал, секоја несреќа секоја година се снима на островите, главно од туристи. Обично каде и мотоциклот може да оди, може и автомобил. Предноста на мотоциклите е половина цена во споредба со автомобилот.

ATV is an entertaining way to discover Zante. Be careful though as thy are a little more dangerous

Што е Zante познат по

Желка Caretta – Caretta

Zante е дом на желката Caretta-Caretta. Е местото каде што секоја година доаѓаат за репродукција (дали сме кажале дека е дестинација за двојки? -)). Јужниот acroterion е именуван од 1999 Zante Националниот морскиот парк.

Обемот на паркот е заштита на Caretta Caretta. Плажите на Геракас, Дафни, Каламаки и Секанија заедно со малиот остров спроти плажите имаат висок еколошки интерес. Ќе имате гнезда заштитени со огради и е забрането да се користат чадори како што може да ги уништите јајцата.

Секоја година стотици морски желки на Caretta Caretta доаѓаат до грчкиот остров Закинтос за да ги постават своите јајца.
Секоја година стотици морски желки на Caretta Caretta доаѓаат до грчкиот остров Закинтос за да ги постават своите јајца.

Има достапни тури од локални компании, со цел да ја видите желката лично -). Можете исто така да изнајмите свој брод и да го посетите островот желка, Маратониси и да ги барате!

Навагио – Zante Shipwreck beach

Во Грција ќе кажеме дека имаме уште подобро од ова, и можеби тоа е вистина, но сигурно, плажата Zante Shipwreck beach е колекција која е прикажана на сликата подолу.

Или одозгора од \" Navagio Beach Визуелна точка\" или од нивото на морето, видикот е магичен
Или одозгора од \” Navagio Beach Визуелна точка\” или од нивото на морето, видикот е магичен

Навагио плажата е веројатно најактрактивната фото-снимана плажа во Грција. Се смета за една од 10-те најдобри плажи во светот и чувството кога сте во посета е зашеметување. Комбинацијата на карпите, бродоломот и синозеленото море создаваат сцени инспирирани како од приказките.

На плажата може да се пристапи самосо фериброт и има многу локални компании кои нудат превоз. Ќе морате со автомобил да возите се до врвот на спротивната страна од Навагио, и ќе можете да направите класична слика на плажа или да бидете покреативни како што се обидовме.

Филхармониски бендови

Zante има голема традиција, почнувајќи од 1816 година во музиката кога биле создадени првите филхармониски оркестри. Многу концерти се одржуваат во текот на целата година, изведувајќи песни на грчки и странски уметници. Не е  среќа што националната химна на Грција и Кипар доаѓа од Дионисиос Соломос, кој е роден и израснат во Закинтос.

Што и каде да јадете во Zante

Пеперминт.Не правиме платен оглас за ресторанот, ниту добивме еден оброк  бесплатно. Ресторанот се наоѓа во Аргаси, 10 минути со автомобил и  бевме среќни да ја посетиме првите денови од нашиот одмор по препораката на нашиот хотелски сопственик.

Имавме три вечери, и секој пат порачувавме различни оброци. Peppermint нуди локални рецепти на модерна верзија со стандарди кои ги сретнавме во ресторани од висока класа.

Луѓето кои се на служба се многу пријателски расположени и многу професионални. Ве советуваме да направите резервација пред да одите, бидејќи обично е полно и ќе мора да чекате.

Вкуси ги традиционалните рецепти како мусака
Неверојатни десерти на високо ниво со добар квалитет
Ние веруваме дека Peppermint ресторантот е еден од најдобриот во Zante

Сместување Занте

Зависи од стилот на одмор што сакате да го направите, треба да резервирате сместување во друг град Закинтос. Постојат опции за секој вкус и буџет. Ќе морате да го резервирате сместувањето најмалку 6 месеци  пристигнувањето со цел да ги имате сите опции достапни.

Речиси сите хотели нудат појадок, а многумина од нив имаат опција за сеопфатно вклучување. Ние не би го сугерирале вториот бидејќи Занте е место кое треба да го истражите и можеби растојанијата помеѓу селата се мали и времетраењето не е толку кратко.

Постојат хотели и апартмани во секој агол на островот, но е подобро е да изберите  да бидете на јужната страна на островот и да се прават екскурзии во текот на денот.

Како што можете да одите насекаде наутро, го одвојуваме островот Лаганас ноќниот живот и активностите што можеби ќе сакате да ги искусите за време на попладневните часови и ноќта.

Booking.com

Tsilivi

Tsilivi областа е погодно место за семејства и двојки. Ќе најдете бројни пабови во британски и германски стил. Во Tsilivi  паркот Фантазија Мини голф кој чини само 6 € до 9 € по човек. Кој знае, можеби ќе бидете следниот Тајгер Вудс.

Laganas

Лаганас е совршено место за младите луѓе. Познат е по своите ноќни забави дури и ако не е репрезентативен примерок од грчкиот ноќен живот. Плажата е песочна, но не е најдобар квалитет. Обично туристите кои се на таа област, доаѓаат само за журките.

Ние бевме сместени во Лаганас во хотелот Илиос. Приватен хотел со три ѕвездички, со доручек по цена од 120 € (£ 103, $ 136) на вечер. Има базен на располагање базен бар со коктели, кафиња и закуски. Вработените се многу пријателски расположени  и беа подготвени да помогнат за секое наше барање.

Zante градот

Главниот град на островот, Занте беше целосно уништен од земјотресот во 1953 година. Тој е реконструиран и затоа не постојат многу стари традиционални куќи. Јонското море дава многу земјотреси во текот на годината, но нема причина да се плашиме. Сите згради беа изградени со високи стандарди по 1953 година.

Постојат византиски и музеи на D. Solomos – A. Kalvos и се посетини од многу туристи кои се обожаватели на таков вид на музеи. Прекрасниот плоштад на Д.

Соломос е опкужен со многу таверни и ресторани. Во текот на ноќта има бројни барови и пабови, претежно во грчки современ стил, за разлика од Циливи.

Leave a reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *