• Menu
  • Menu

10 работи кои треба да ги направите во Закинтос

Zante е мал остров, но е полн со камења! Ги избравме 10-те најдобри активности во следните “работи што треба да ги направиме” што островот ги нуди! Се надеваме дека ќе уживате како што уживавме и ние.

1. Navagio – Shipwreck beach

Навагио плажата е белегот на Закинтос. Зборот “Навагио” значи бродолом и е залив на западната страна на Занте. Гласините велат дека бродот шверцувал цигари и алкохол во текот на 80-тите години. За време на една ноќ со многу лоши временски услови била напуштена една од најубавите плажи во светот.

Комбинацијата на ‘рѓосаниот брод и светло сините води ја пласираа плажата меѓу најдобрите во светот.

Навагио Точка на гледање

Пред вашата посета на Навагио одете до точката на разгледување на плажата на врвот од карпата која се наоѓа до плажата.Можете лесно да пристапите или со автомобил или со велосипед до таму. Нема да ви требаат скапи камери за да направите фотографија што ќе изгледа како професионална. Осветлувањето е совршено, а погледот прекрасен.

Бидете внимателни на карпата од 200 метри (656 стапки).Не треба да претерувате за да ги направите убави фотографиите. Во минатото се случија неколку несреќи, особено од луѓе кои паѓаат од карпата.Има одредено место со заштитени огради каде што можете да уживате во поглед и да се фотографирате.(немојте да експериментирате)


Не е потребен филтер-хаштаг најчесто се користи во Занте

Тие велат дека тоа е најсликаната плажа во Грција. Навистина тие се во право!

Плажата

Како мал брод кој шверцуваше цигари и алкохол може да биде светски познат

Плажата е достапна само со брод. Многу екскурзии се одвиваат од различни пристаништа на островот. Избравме да го резервираме нашето патување од Порто Вроми Мариес. Цената беше 10 € по лице и вклучуваше посети на други крајбрежја на Занте. Некои од нив се “Скриена ризница”, “Сфого” и “Белата плажа”.

Бродот ве води до плажата Навагио и има организирано враќање на секој 1 час. На плажата работи жена која продава сендвичи и некои ладни пијалоци, но освен тоа нема ништо друго за храна. (па би било добро да понесете нешто со вас доколку планирате да потрошите цел ден на оваа прекрасна плажа)


Внатре во бродот на плажата Навагио

Вообичаената навика на човекот додека трае вечноста

Жена и природа … Природа и жена …

#непостоифилтер за таа боја на морето

2. Порто Roxa

Порто Roxa плажата е еден од скриени скапоцени камења на Zante. Тоа е некомерцијализирано место кое автоматски не значи многу туристи, чиста тиркизна вода и атмосфера за релаксирање. Постои таверна и кафе бар кој обезбедува ладни пијалоци и удобни лежалки без дополнителни трошоци. Вие само ќе треба да нарачате нешто.


Најдобрата плажа која некогаш бевме

Локалните жители нè советуваа да ја посетиме таа плажа за време на нашите први датуми на островот и да бидеме искрени отидовме два пати.Кристално чистата вода и зајдисонцето ќе ве магепсат.

Неверојатно зајдисонце и десетици туристи кои го чекаат оваа зајдисонце. Магично!

3. Изнајмување на брод-Откријте го крајбрежјето на Занте

Според законот, секој кој има 18 години или повеќе, има право да вози брод со 30 коњски сили или помалку. Ќе ви биде потребен само вашата лична карта или пасош за да изнајмите мал брод кој обично е за 4 лица. Постојат бројни компании во Zante кои нудат изнајмување на брод.

Ќе ги најдете повеќето од компаните за изнајмување во Кери, Порто Вроми,Циливи и на  Лаганас плажата. Цените започнуваат од 70 € за 4 часа, вклучувајќи го и бензинот, но многу пати особено за време на ниските сезони цената е на половина. Повеќето од чамците се целосно опремени од GPS па се до дел каде може да се истуширате!

Нашиот совет е да го изнајмите вашиот брод од јужното подрачје на Занте и да го посетите Маратониси. Маратониси е мал остров има прекрасна плажа и ќе ви требаат само 10 минути за да стигнете до него.

Компаниите не дозволуваат да одите до Navagio плажата со мал брод поради високиот сообраќај и поголемите од вообичаените бранови.

Воздушен поглед на островот Маратониси- Закинтос (Занте), во Грција

4. Посетете ги Blue Caves

Освен екскурзијата за одење на плажата Навагио, треба да купите билети за туристички водичи на најдобрите места на островот. Е речиси правило дека ако сакате да го истражувате Zante, или било кој друг грчки остров, мора да го направите тоа.

Подобро е да  резервирате датум за Навагио и да се посети специфичната плажа, наместо да бидете цел ден на брод за да видите сè одеднаш. Еден од вашите екскурзии треба да биде во областа на сините пештери во источното крајбрежје на Закинтос за да ги видите убавите рефлексии на сонцето од водата поради геолошките формации.

Чамците за пештерите BLUE тргнуваат од плажата Макрис Гиалос, пристаништето Агиос Николаос и Кејп Конари. Исто така можете да го посетите местото со автомобил, но ќе мора да се спуштите околу 100 чекори и карпестата површина не е толку погодна за одење.

Blue caves on Zakynthos Island Greece
Сините пештери на островот Закинтос Грција

5. Направете слика од Caretta Caretta желката

Zante и Kyparissia заливот на Пелопонез се најпопуларните места за гнездење на желките на Медитеранот. Оваа специфична желка е наведена од 1978 година под загрозени видови и тие добиваат федерална заштита некогаш после.

Во минатото луѓето ги ловеле за производство на јајца и кожа. Ако имате среќа, можете да ги нвидите на пат кон Маратониси и воопшто во јужниот дел на Занте. Тие се исто така се познати по долгата глава и нивните моќни вилици.

Голема морска желка Caretta
Caretta забележанa во близина на островот Закинтос

6. Дневна турнеја од Занте до Олимпија

Да се ​​биде на Занте, само неколку часа оддалеченост од една од најважните археолошки локалитети. Древната Олимпија, местото од каде олимпискиот пламен го започнува своето патување за Олимписките игри на секои 4 години.

Секојдневни тури со брод започнуваат од градот Занте до Килини и со приватени автобуси ќе стигнете до Олимпија за 50 минути. Екскурзијата нуди водич по англиски јазик.

Олимпија е најважната локација каде Олимписките игри се одржале во античките години. Ќе го видите местото односно храмот Зевс, и кадешто беше поставен едно од 7-те Седум светски чуда, 13-метарската фигура на Зевс направена од Фидиас.

The archaeological site of ancient Olympia. The place where olympic games were born in classical times and where the Olympic torch today is ignited.
Археолошкиот локалитет на античка Олимпија. Местото каде што олимписките игри се родени во класичните времиња.

7. Банана плажата!!

Банана плажата, или Василикос е на 15 километри одалечена од центарот на Занте. Уникатна, долга песочна плажа, со плитко море, добра музика и бесплатен превоз од Каламаки, Аргаси и Лаганас.

Единственото нешто што треба да направите е да отидете онлајн и да резервирате место и да бидете на време за вашиот автобус. Плажата е многу чиста и зависно од тоа каква музика уживате да слушате и на кое ниво, ќе најдете бар на плажа што ќе ве воодушеви.

Подобро е да се отиде рано наутро, бидејќи е тешко да се најдат чадори од 7 до 10 € по лежалка.

Банана плажа започнува да работи по 11-12 часот, кога автобусите од целиот Занте започнуваат да пристигнуваат!

8. Xigia сулфур плажа во Zante!

Xigia позната како природна бања  повеќе или помалку 20 километри од градот Занте и може лесно да се одите со автомобил. Мала песочна плажа со светло-сина вода, не е премногу преполна и специјална по специфичниот мирис на сулфур од околните пештери.

Количината на  сулфур во водата е многу висок и затоа ќе почуствувате непријатна миризба на самиот брег од плажата. Плажата е идеална за луѓе со артритис и болка во нозете.

Xigia beach is perfect for people with arthritis and leg pain due to the high density of sulfur
Плажата Xigia е совршена за луѓе со артритис и болка во нозете поради високата густина на сулфур

9. Посетете го музејот “Аристон маслиново масло”

Ако ја деконструирате Грција, на крајот ќе видите маслиново дрво, винова лоза и брод. Тоа е, со толку, ќе ја реконструирате.

Одисеја Elytis

Сите ги знаат придобивките од медитеранската исхрана и дека основата на тоа е девственото маслиново масло. Како што споменавме  во воведот на овој пост Занте, на островот има околу 1,7 милиони дрвја

Постои семејство од три генерации кое поседува производствена единица во Литикака од Закинтос. Во текот на летните месеци тие ги претвораат објектите во музеј каде е изложена цела опрема со најмалку од два века. Исто така, има и посети од персоналот без никакви трошоци.

Ќе дознаете како го произведуваат екстра девственото масло и ќе имате можност да купите освен екстра девствено маслиново масло, производи како сапун, шампони и креми за лице и раце.

10. Limnionas плажа и Таверна со поглед

Порто Лимнионас е едно од најпрофитабилните области на Занте. Тоа е карпестата плажа со длабока сина вода. Местото е полно со туристи, семејства и парови.

Ќе треба да одиме малку по патот кој е издлабен во карпата. Е убава U-форма на залив полн со пештери, дупки и шуплини. На врвот на ридот има прекрасна таверна со вкусна храна, но ќе треба да чекате  ред за да земете за јадење.