• Menu
  • Menu
View of Singapore from Gardens By the Bay

7 морални работи што треба да ги направите во Сингапур!

Без разлика колку време ќе останете во Сингапур, мора да ги доживеете 7 најдобри моменти кои што ги објаснуваме подолу!! За основите на Сингапур прочитајте “The amazing Singapore” артикал!

1. Возете велосипед околу градот и обалата

Кога го посетивме за прв пат Сигнапур трендот со електричните скутери беше во зенитот. Најмногу што ќе ни недостасуваше ќе беше ако не изнајмевме скутер или точак и да го откривавме градот. Погледот на морето во Сингапур е нешто што треба да го направите возејќи со точак како во нашиот случај.

2. Пиејте пиво или имајте ручек на плажата

Еден од најимпресионирачките хотели во светот е Марина Бај Сандс во Сингапур. Ако немате доволно среќа да останете таму, не ја пропуштајте приликата да го посетите. Го има највисокиот базент, познат како Инфинити Базен и погледот е фантастичен. За жал, да го користите базентот е само за гостите на хотелот но може да јадете ручек или вечера во италијанскиот ресторант, ЛАВО.

Уживајте поглед и пијачка за иста цена, повеќе или помалку, со едноставана посета на обзервирачката ареа.
Уживајте поглед и пијачка за иста цена, повеќе или помалку, со едноставана посета на обзервирачката ареа.

Ние одбравме да земаме еден билет кој овозможува пијачка во ЛАВО, потоа плативме билет за обзервирачката ареа. Цената беше горе-долу иста. ЛАВО е малку погоре од обзервирачката ареа, и исто така можете да земете пиво.

3. Посетете ја Ботаничката градина на Сингапур

Ботаничката градина на Сингапур се наведени како национални градини од 1822 година и првото место за светско наследство на УНЕСКО на земјата. Влезот е бесплатен, а градините се отворени од 5 часот наутро до 12 часот полноќ.

Ние ви предлагаме да посетете во Сабота со туристички водич. Исто така е бесплатно но треба да направите резервација. Вие дефинитвно треба да имате мапа и слободен ден за да ги разгледате сите градини!

4. Universal Studios in Sentosa

Universal-studios-sentosa-island-singpore-entrance-globe
Место за сите фамилии и парови исто така. Обезбедете резервација онлајн и заштедете време и пари!

Место за младите и за Сите Млади – Alphaville- Forever Young !! Кажете здраво на влезот на фантастичните реални перфомери, патувајте до Египет и кажете здраво на мумијата – или започнете ново хоби искачување по карпи.

Пробајте да кажете здраво на Оptimus Prime од далеку…
и тој ќе ви возврати вам!!!

Ќе изгледа како никогаш да не сте биле ако не земате една вожња со еден од двајцата Battlestar Galactica свемирски бродови! Двата од нив се интересни и можеби возењето со Cylons’ е повеќе застрашувачко..Во секој случај, Кате не престана да писка на двете од овие вожњи!!

Египетскиот тематичен парк во Universial studios of Singapore in Sentosa
Universal studios of Singapore in Sentosa
Universal studios of Singapore in Sentosa
Universal studios of Singapore in Sentosa

5. Градини покрај заливот

Комбинирајте ја посетата на Marina Bay Sands Hotel со исто така ваша посета на Градините покрај заливот. Има директен пат од хотелот до градините. Проект кој го трансформира градот Сингапур како една Градина.

Што не изненади најмногу, поготово во ноќта, беа заливните супер дрвја. 25 до 50 метри високи, дезајнирани за сенка во денот, и музичко шоу во текот на ноќта, Градинарска Рапсодија. Започнува во 19.45 и трае еден час. Одете пред 19.00 да земете добро место!

25 to 50 meters tall, the trees look impressive in the daylight and even more during the night show
25 до 50 метри високи, дрвјата изгледаат импресионирачки на денското а исто така и на вечерното шоу

Не го пропуштајте исто така Flower Dome. Најголемата стаклена зелена градина во светот на листата од 2015 година во Гинесовата книга. Цвеќињата од Медитеранот ќе ги изненадат дури и луѓето од Грција!

Цените на Градините покрај заливот растат од време на време и пред да посетите подобро е да разгледете на Get Your Guide страна, да резервирате билет или да изберете водич да дознаете нешто повеќе за нашата планета!

Првата награда дојде во 2009 од “The Architectural Review MIPIM Future Project” признавајќи го дизајнот. Не е поминала година а да не добие награда од страна на International Committees. Сигурно ќе добиваат уште награди во годините што доаѓат.

6. Имајте доручек со Орангутаните во Сингапурската Зоолошка

Звучи како одмор во Африка, така? Па не е ! Таму во Сингапур во еден од 25 те најнапредни градови на технологијата во светот може да се почуствувате како Могли! Хмм. Можеби не е точно, бидејќи појадокот ќе има повеќе опции отколку што имал и на крајот од денот, сигурно нема да имате потреба од кората од бананата! Направете фотографија со орангутанската фамилија што ќе направи сите ваши пријатели да се смеат и ќе ви даде добра слика и приказна да споделите! Бидете брзи бидејќи тие доаѓаат само за половина час!

Освен наградуваното и првокласно искуство за јадење на појадокот, Зоолошката градина е домаќин на повеќе или помалку 300 видови, од кои многумина се заканија и е спасување на пожарот. 2400 животни чекаат да ги запознаете, да ги најадете, да ги исполниме нивните желби и нашата одговорност. Дали доаѓате како пар или со деца ова е интересна, интернационална атракција. Не ја пропуштајте!

7. Посетете го островот Сентоса

Островот Сентоса е целото поглавје за Сингапур на кој можеби ќе треба посебен водич. Веројатно ќе ви требаат недела дена одмор за да ги истражите сите мали и големи богатства низ островот. Дури и ако немате недела, вреди да поминете еден ден и да шетате или да се извозите со велосипед.

Сентоса Експрес воз, го поврзува Харбур Фронт со островот. Работи од 7 00 до 00 00 и има патувања на секои 3 минути. Патувањата во Сентоса (меѓу одморалиштата во светот и станиците за плажа) и до Сингапур се бесплатни, но пристигнувањето на островот ќе ве чини 4 USD.

Едно (од многуте) работи што нè воодушеви беше тротоарот од станицата Imbiah до Skyline Luge кој е јасно инспириран од Gaudi’s Trencadís или е познат и како мозаик со скршени плочки. Следете ја нашата карта подолу!

Gaudi's technique Trencadís (broken tile - mosaics) in Sentosa island of Singapore
Техниката на Гауди Тренчади (скршена плочка – мозаик) на островот Сентоса – Сингапур

Затворете го денот набудувајќи го прекрасното зајдисонце во плажата Крилја на времето. Не двоумете се да се бањате во песочното море!

Leave a reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *