• Menu
  • Menu
View from Marina Bay Sands in Singapore

Фантастичниот Сингапур!

Сингапур е дефинитивно градот на иднината. Перфектно место не само да го посетите за одмор но и да живеете исто така. Јас сум доста сигурен после неколку денови во градот вие ќе проверите кои позиции ги има во вашата професија. Не се мислите да го ставите Сингапур на вашата букет листа или да одите со вашата фамилија или со вашиот партнер.

Ние го посетивме Сингапур за новата година 2018, после нашата посета во главниот град на Малезија, Куала Лумпур. Ние бевме 5 денови и посакавме да бидеме уште многу.

Генерални информации за Сингапур

Мерлион е иконска статуа висока 8,5 метри, со рибно тело и глава на лав, која испушта вода од устата. Претиснете овде да дознаете!

Сингапур или републиката Сингапур името значи градот на лавот во Малезија. Градот ја доби својата независност од Велика Британија во 1963 и има муабети како ,,Швајцарија во Азија,, поради интернационалните интереси.

Сингапур е единствената земја од Југоисточна Азија со вода за пиење. Ако не се чувствувате импресионирано од тоа, мора да напоменеме дека е рангирана како најспремната технолошка нација, најпаметниот град и е третиот град со малку корупција во светот!

По што е Сингапур познат!

Инфраструктурни и технолошки достигнувања

Врвот на Сингапур, или да кажеме, најимпресивната област е марината. Огромна област со облакодери, импресивни згради и се разбира прошетка за уживање во погледот или со прошетка или со електрични скутери и велосипеди.

Инфраструктурата во Сингапур е развиена. Нема сантиметар во оваа област кој не е структуриран со високо квалитетни стандарди. Пешачките области, моловите, зградите, скоро се е совршено и е во хармонија со околината.

Имајте на ум се што ќе видите во Сингапур, е постигнато за само 50 години!

Социјални достигнувања

Сингапур не е познат само по инфраструктурата туку и по социјалните достигнувања за само 6 декади.

Индијци, Малезијци, Кинески и Евроазиски граѓани и покрај нивните конфликти во минатото, различни религии тие сепак работат, живеат и просперираат заедно. Владата преку годините промовира толеранција и прифатеност за граѓаните на Сингапур и тоа беше успешно за нивни бенефит.

Стана земја за пример, што стана од земја во развој веќе развиена земја за само една генерација. Одговорен за таа промена беше Лее Куан Јев кој беше премиер неколку години.

Влез во земјата

Пред да влезете во земјата ќе биде добро да го резервирате начинот на кој ќе ја напуштите земјата. Билет за воз, автобус или авион. Овој совет е за патниците кои се читливи само за едномесечна виза, дури и ако се на “виза за доаѓање”

Со автбоус од Малезија

Ние направивме голема грешка да патуваме од Малезија и Куала Лумпур до Сингапур со автобус. Мапите на гоогле ќе ви покажат дека имате само неколку саати пат, автобуските компании ќе го потврдат тоа и просечната цена од 12евра би ве замислила..зошто не?

Но, автобусот дојде во 10.30 наутро наместо во 7.30 часот и пристигнавме во нашиот хотел кој беше прилично во центарот на градот дури во 20.30 часот. Дури и без одложување, ќе ви требат 10часа!! Луѓе резервирајте авионски билет од прекрасниот аеродром во Сингапур кој ќе ви зачува некое време и со цена за билет од 20евра предвремено закажување.

Автобуската станица во границите со Малезија беше единствената ,,црна страница,, на градот. Редоследот е огромен, транспортот до градот не толку фрекфентен и нема банкомати. Покрај тоа, тие не прифатија никаква картичка да ги купиме автобуските билети! Имавме среќа еден мештанец да ги замени нашите Малезиски пари со Сингапурски долари.

Со авион

Што повеќе не разочара автобуската станица, толку многу бевме ипресионирани од аеродромот во Сингапур. Не е коинциденција дека Сингапурскиот аеродром 7 пати по ред беше гласан за најдобриот аеродром во светот од страна на Скајтрах. Просто неверојатно!

Постојат меѓу луксузните салони, кино, соба за видео игри, простории за спиење со удобни кревети, простории за пушење, салата и масажа за нозе на секои 20 метри без потреба да вметнете паричка! Проверката се одвива во портата за поаѓање со што во редиците се редат само по еден и за вашиот лет. Што да кажам? Дека сакаме да имаме повеќе време внатре во аеродромот за да ја посетиме градината Пеперутка во Терминалот 3 каде може да најдете повеќе од 1000 пепертуки од 40 вида? Луѓето дадоа на фразата “полетување” сосема друга дефиниција!

Транспортот низ градот

Сингапур има одличен транспортен систем. Брз е, со многу застанувања низ градот и френкфентни линии. Во секое метро, има машини за билети и личност во случај да не ви притреба помош.

Процедурата е прилично едноставна. Го бирате на машината за билети вашиот пат од до и системот го калкулира тоталот, и треба да ја вметнете картичката за тоталниот изност. Може и да слегнете мапа на вашиот телефон од официјалната страна.

Од друга страна ние избравме да бидеме колку што можеме повеќе над земјата. Ние користевме електрични скутери и велосипеди до максимум. Особено за кратки растојанија се совршени, плус го запознавате и градот.

Каде да престојувате во Сингапур

Во Сингапур, во 2018 немаше опции на Аирбиенби. Поготово не во центарот. Најблискиот апартман кој што можеше да го најдеме беше 2 саати одалечен. 5 месеци подоцна, кога го споделивме овој пост, откривме неколку опции понудени на оваа платформа.

Квалитетот на сместување во Сингапур е доста висок. Ако ги исклучиме навистина ефтините хостели со цени од 16 – 30 евра за ноќевање со очеуваните удобности, опциите за одмор може да се карактеризираат како пристојни. Хотелите со 2 звезди чинат повеќе или помалку од 50-60 евра со 3 звезди 80 – 100 евра и така натаму..

Веројатно најдобриот хотел во Сингапур е иконскиот Марина Беј Песоци, хотел со 5 звезди хостиран во 3 облакодери. На последниот кат, можете да го најдете базенот за бесконечност, најголемиот базен на покрив ширум светот со ексклузивен влез за клиентите на хотелот.

Marina Bay Sands hotel swimming pool
Најголемиот базент на покрив лоциран на Марина Бај Песоци и има доста луксузност на високо ниво. Слободен е само за гостите на хотелот, но и тие прават по некој исклучок

Како што Marina Bay Sands беше целосно резервиран ние го одбравме Days Hotel by Wyndham Singapore at Zhongshan Park. Одличен 3 звзеден хотел, 4.1 километри одалечен од центарот на градот но со фрекфентен пристап до најблиското метро. Единствен недостаток беше опцијата за појадок, но ова е нешто што веројатно нема да го избегнете во Азија.

Дури и ако шалтот беше убаво решение, ние ве советуваме да резервирате хотел што е можно поблиску до центарот. На патувања, вреди да се инвестираат дополнителни пари за да заштедите некое време од транспортот.

Booking.com

Правилата во Сингапур!

Сингапур стана денес тоа што е не поради законите што ги имат, туку поради почитувањето на нив. Па, неможе да не се почитуваат бидејќи казните за некои од нив се многу високи!

  • Фрлајте го вашето ѓубре во континјери!
  • Не жвакајте мастика!
  • Пушењето е дозволено само во жолтите обележени коцки!
  • Не пијте или јадете во градските транспорти
  • Почитувајте ја културата на градот

Да се каже вистината не е добро што треба да ги истакнеме горенаведените правила. Не треба