• Menu
  • Menu

10 работи што треба да направам во Барселона

1. Basílica de la Sagrada Familia

Катедралата која што José María Bocabella ја инспирира после посетата на Ватикан и бродот со знамиња од реацијата на Antoni Gaudí’. Дел од архитетска уметност која што Gaudí за жал немаше време да ја заврши. Таа е еден вид на замок од надворешен и внатрешен аспект.

Најголемиот совет? Резервирајте го вашиот тикет за кола една недела пред да одлучите да ја посетите Барселона за да ви бидат достапни сите опции. Ние длабоко ви препрорачуваме да посетите со персонален водич, или во група или пак приватно. Само на тој начин би ги забележиле сите битни детали на овој фантастичен замок.

Sagrada Familia
Antoni Gaudí’s masterpiece, Sagrada Familia cathedral
Sagrada familia cathedral

2. Посетете го Park Güell

Паркот Güell го зима неговото име од спонзорот на оваа креација, Eusebi Güell. Eusebi Güell беше пријател и голем подржувач на Gaudí. Güell беше голем бизнисмен во тоа време, директор на банка со голема инволвиранос со проблеми од секојдневни интереси и политики беше на вистинското место на вистинското време. Тој стана личноста која што и помогна на Gaudi да го развие својот талент и паркот Guell е псевдоним на нивната соработка.

Почетниот план на паркот Guell беше да постане заедница инспирирана од природата и да ги има сите добробити на свое располагање. Визијата на Güell и Gaudí беше да направат мирно место со природен бизнис. Уметноста на Gaudí има елементи од католицизмост, митлогоијата, Грчката архитектура демонстрирана на свој начин.

Секое ќоше во овој парк е богатство и вие ќе ја откриете интелигенцијата која што е скриена само ако одите со водич. Тоа е што ние го направивме и истото што ви го предлагаме да го направите.

Gaudi Chameleon Park Guell
Gaudi’s Chameleon in Park Guell
Greek theater in Park Guell
Greek theater in Park Guell
Gaudi Cathedral in Park Guell
Gaudi Cathedral in Park Guell

3. Погледнете го шоуто во фонтаната Монтјуч

Фонтаната Montjuïc е една од најпознатите убавини на Барселона. Фонтатана беше изградена за да се прослави во 1829 год Интернационалта Егзибиција и од 1980 год општината организира шоу со светла и музика. Има најразлични коереографии за секој ден и не треба да ги пропуштите.

Илјадници од луѓе се собираат околу фонтаната еден час пред да започне шоуто, па затоа бидете подготвени за интересни ситуации. Бидете известени за денот на перформансот на официјалната страна.

Montjuïc fountain Barcelona
Prepare to get wet in the Magic fountain!
Montjuïc fountain Barcelona
Colors and music! A magical choreography with water!
Montjuïc fountain Barcelona
It is getting really crowded with tourists and locals!

4. Прошетајте на улицата Лас Рамблас

Las Ramblas е улица која е долга 1.2 километри и ги поврзува Plaça de Catalunya со Columbus Monument. Вообичаено е првата прошетка што ја прават туристите одкога ќе пристигнат во Барселона.

Улиците изгледаат многу различно дење и ноќе. Додека во текот на денот ќе пронајдете илјадници туристи кои што се раздвижуваат, во текот на ноќта јужниот дел на оваа локација станува малко празен. Најголемиот дел од Las Ramblas е исполнет со тротоари и може да забележите две мали, единечни дирекции, паралелни улици.

Street artists in Las Ramblas
Make your portrait in Las Ramblas. 20 € are not many for this result!

Познат е по уличните артисти кои може да направат портрет со карикатура од вас. Исто така е познат и по човечките статуи, многу добри изведувачи а исто така и Mosaic del Pla de l’Os!. Има многу ресторани но нема да ви ги препорачиме вам, иако цените се многу мали. Иако е многу запазена зона цените не се споредуваат со тие од преградието на Барселона.

Во Las Ramblas може да ги најдете Museu de l’ Erotica, Colombus Monument
и последниот во “La Boqueria”. Бројот 5 во нашата листа!

Совет – Las Ramblas не е баш сигурно место бидејќи има и пристуно многу крадци па затоа внимавајте на вашите работи.

5. вкусен морска храна во Ла Букерија

Ќе пронајдете илјадници маркети во Медитеранската зона продаваат добра морска хранаа но ќе биде многу тешко да најдете маркет како La Boqueria. Квалитетот е многу висок, цените се малку скапи, локалците преферираат други маркети но, La Boqueria е перфектно место за морска храна, посебно ако си турист и немате куќа со куња во Барселона!

Ќе пробате многу врсти на ракови, лигни, сардини и 10 други работи. Ќе бидете многу изненадени ако доаѓате од земја во која нема морска храна.

seafood at La Boqueria
Yes we tried them and they were delicious!

6. Откријте богатства на Антони Гауд низ градот!

Секого ја познава Sagrada Familia и Coza Mila. Тоа што многу луѓе не го знаат е тоа што Гауди го стави својот потпис во 9 други конструкции во Барселона и заедно се унукални. Следете ја нашата мапа и откријте ги сите згради и проширете го вашиот хоризонт како би изгледале градовите кои што ги сакаме.

Gaudis buildings around the city of Barcelona
We cannot imagine Barcelona without Gaudi’s pearls

7. Опуштете се во Барселона и останатите плажи на градот

Како што напоменавме за Барселона, реконструкцијата на градот започна за Олимписките игри во 1992. Дел од Олимпијата е делот со поглед на море на Барселона. Зоната на Барселонета уште позната како Соморосто зона беше во минатото исполнета со 15000 луѓе.

Таму каде што сега може да најдете казина, 5 звездени хотели – предходно беа фабрики и куќи исполнети од сиромашните но горди и насмеани изработени луѓе. Денес е плажа со духовна атмосфера, полна со луѓе од сите возрасти уживајки во погледот на морето и е центар на ноќниот живот. Барселона е дефинитивно европската верзија на Калифорниската плажа.

Barcelona City Tour Hop on Hop off!
The vibes of the seafront are unique!

8. Посетете го манастирот Монтсерат

Дали сте верник или не треба да го посетите Монсерат Манастирот. Видикот со кој ќе се сретнете за планините заличува на Метеорите во Грција. Може да одите со кола, воз или со жичара.

Со кола

Монсерат манастирот е 60 километри од Барселона па ќе ви треба едно саат време со кола. Има малку повеќе сообракај кога доаѓате на планината односно на крајот кога треба да влезете во манастирот па затоа ве советуваме да тргнете рано наутро.

Има два начини да пристапите со кола до манастирот. Едниот е да одите се нагоре до манастирот. Има автоматски платени паркинг сервиси слободни, работат 24 часови. Вистината е дека ние паркиравме малку подолг период бидејќи бевме во ударно време.

Втората опција е да возите до Cremallera de Monistrol Vila станицата за воз.
Паркингот таму е бесплатен и треба да земете билет за воз за да одите до манастиорт.
Погледот од возот е фантастичен и ве охрабравуваме да не следите и ќе имате многу прилики за убави слики од манастирот и целата планина.

Со Воз

Користејќи ја апликацијата за возови ќе стигнете навреме до манастирот Монсерат. Имате различни опции.

Со жичара

Да одите до некаде со жичара е интересно. Рутата е мала и исто така ќе бидете навреме во манастирот.

Можете да добиете билети овде на нашата страна и да ја организираме временската табела од овде.

9. Посетете го Споменикот на Каскада во Парк де ла Сиутадела

Во Барселона ќе одите многу и времето ако е лето е многу жешко. Перфектно место за пауза е Parc de la Ciutadella. Во Parc de la Ciutadella освен што ќе прошетате ќе ја најдете зоолошката во Барселона, мало езеро, склуптури од животни, и нашето омилено Cascada Monumental.

Cascada Monumental е направена од Fontseré’s Cascada во 1875 год. Многу кажуваат дека лоцирана во Trevi Fountain of Rome. Ние сметаме дека е само друг дел од Грчката митологија и го претставува раѓањето на Афродита додека во Рим може да ја видиме статуата на Посејдон или Нептун. Итересна информација е тоа што Гауди исто така работаше на проектот како студент во тоа време.

Cascada Monumental Parc de la Ciutadella
Have you ever seen-fish horse?
Cascada Monumental Parc de la Ciutadella
Make a photo with a mamuth!
Cascada Monumental Parc de la Ciutadella
The birth of.. Aphrodite!

10. Вкусете ги шпанските Тапас, Сангрија и Паела

Додека Шпанија има интересна традиција со вината и пивата, како сите Медитерански земји, треба да порачате Sangria! Sangria е црвено вино помешано со овошје и се служи ладно со коцки лед. Ако е лето и е многу топло ќе имате додатна причина да уживате во неа.

Tapas се мали порции од се што може да замислите. Имате избор на Tapas со месо, риба, и вегетеријански исто така. Не се многу скапи а ако одите во точниот ресторант нема да престанете да ги порачувате!

Paella е кралицата на вкусовите во Шпанија. Во секој град во Шпанија, се подготвуваат на различен начин и за прв пат во нашиот живот ние пробавме месо и морска храна на иста чинија! Беше возбудливо!

Spanish Tapas
Spanish Tapas
Spanish Tapas

Leave a reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *