• Menu
  • Menu

Плажа Арамбол Новогодишна ноќ – Гоа

Нема срам да одиме на место само за одмор. Да се ​​релаксираме и да избегаме од секојдневниот живот. Гоа и повеќе специфични плажи како Арамбол е само место за тоа.

Низ овој блог ќе ви прикажеме се за нашиот престој во Гоа. Не заборавајте да го прочитате постот “10 работи што треба да ги направите на плажата Арамбол.

Општи информации

Гоа е  мала држава во Индија и се наоѓа во југозападниот дел на земјата. Има највисок БДП по глава на капитал и е рангирана на прво место во однос на квалитетот на животот во Индија.

Плажата Арамбол е местото каде што ќе се чувствувате слободни
Плажата Арамбол е местото каде што ќе се чувствувате слободни

Најголем град е Васко де Гама, знак на португалското присуство 450 години, каде што се наоѓа аеродромот. Главниот град на Гоа е Панајј.Јазици што се зборуваат во Гоа се англиски, португалски, конкани (официјален) хинди и марати. Арабол привлекува голем број посетители од Русија, па не е невообичаено да се сретнете и со локалното население што зборува руски јазик.

Валутата што се користи во Гоа е иста со остатокот од Индија, индиска рупија. Времето кога ја посетивме плажата Арамбол, девизниот курс беше 80,26 рупии за 1 € (1,13 долари).

Каде е плажата Арамбол? 

Арамбол, исто така е позната како Хармал, и се наоѓа во северниот дел на Гоа. Старото рибарско село беше трансформирано во едно од најпознатите опуштени места во светот. 

Целата површина на селото можете да ја видите на следнава карта на Арамбол.

По што е позната плажата?

Плажата Арамбол е позната како најпопуларна дестинација за хипиците во текот на 70-тите и 80-тите години. Денес останува популарна дестинација со знаци на своето огромно минато за мултинационалните туристи. Тоа е главната дестинација за љубителите на електронската музика поради бројните ноќни клубови со електронска музика и забави.

Плажата Арамбол ја има и славата на најдобрата плажа во Гоа, не само затоа што водите се доволно безбедни за да уживате во пливање, туку и од бројни причини  кои ќе ги откриете дали ќе продолжите да го  читате овој артикал. Една од нив е новата година на плажа каде навистина уживавме.

Можете да го направите ова нешто екстра за фотографија, но во Гоа нема да ви треба
Што и да е религијата во Гоа, барате душевен мир
Ќе најдете насекаде свежо и вкусно овошје. Немојте да се двоумите да го пробате

Како да се стигне до плажата Арамбол и Гоа?

Авионски

Меѓународниот аеродром во Гоа се наоѓа во градот Васко де Гама, на само 60 километри од Арамбол, но ќе ви треба најмалку еден час и половина за да стигнете со автомобил. Подобро е да се организира кабината низ хотел пред вашето пристигнување. Тоа не е дека нема да најдете транспорт, но ќе заштедите пари и нема да ви требаат да преговарате. Барем не од првата секунда таму.

Get your Guide ти овозможува некои дозволиви опции за трасфер на платени сметки ,кој за жал ги откривме многу доцна.

Со воз

 Индија има огромна железничка мрежа која ви овозможува да ја посетите Гоа од секаде. Особено ако опсегот на вашето патување е да се открие Индија без временски ограничувања тогаш возот е опција за вас.  Постојат две големи железнички станици во Гоа, во Маргао и Васко Да Гама. Вагоните патуваат најчесто со полни резервации, па затоа е подобро да ги резервирате саканите билети многу денови пред поаѓањето на вашиот лет во Гоа и воопшто кон вашите дестинации во Индија.

Некои од линиите се надградени како, Konkan Railway, која нуди патувања од Мумбаи до Гоа во брзи возови со што вкупното патување е 8 часа. Побарајте патување што ќе ви овозможат да го резервирате вашиот билет онлајн.

Со автобус

Во Гоа, како и во секоја индиска држава има мрежа на автобуси за секое село. Цените се од 5 до 40 индиски рупии (0,06 € до 0,5 евра), а автобусите се стари и бавни.  Можете да стигнете до Гоа со автобус дури и од други држави, но растојанијата се големи. Ако немате проблем да патувате, на пример од Дели до Гоа за 49 часа, тогаш вашиот превоз ќе ве чини колку што е 1500 Индиски рупии (18 €, 20 $).

Со крстарење

Доаѓаме од Медитеранот, кој автоматски нè прави љубители на морето. Сакаме да ѝ се восхитуваме на водата, да пливаме и да патуваме низ неа. Затоа ние ќе ви препорачаме ако живеете во Мумбаи или планирате да ја посетите заедно со Гоа, за да резервирате луксузно крстарење.

Цената е 4300 индиски рупии (53 евра, 60 долари) за лице и не е поголема од 7650 индиски рупии (95 евра, 107 долари) за двојка. Потребни се 14 часа и ќе можете да уживате во зајдисонцето и изгрејсонцето на Арапското Море што ќе ви го одзема здивот. Базен, ресторани и барови се достапни на бродот.

Каде да останете на плажата Арамбол – Сместување?

Цените за сместување во плажа Арамбол

Лотус Сутра е едно од најдобрите летувалишта на плажата Арамбол комбинирајќи ја традицијата и луксузот
Лотус Сутра е едно од најдобрите летувалишта на плажата Арамбол комбинирајќи ја традицијата и луксузот

Арамбол е полн со дрвени колиби. Опциите за сместување се претежно буџетски трошоци со просечна цена од 2500 рупии (30 евра, 35 долари), но има опции кои почнуваат со минимум 400 рупии (5 €, 6$, ). Луксузните избори се ограничени, но и тие можат да ве чинат околу 29.000  (€ 350, $ 405) рупии. Сите цени се повисоки во текот на Декември и Јануари и само за денот на новогодишната ноќ може да биде дури двојно.

Сместувањето на Арамбол се базира на 90% бунгалови  и препорачуваме да се одберете еден од тие додека трае вашиот престој на Гоа. Постојат опции од отворени бунгалови па се до луксузни. Она што ќе го одберете зависи од вашиот буџет и од вашиот вкус.

Booking.com

Нашата куќа Lotus Sutra

Ние останавме во Lotus Sutra и тоа време (највисоката сезона – 28 декември – 2 јануари) чини околу 6500 рупии (80 евра, 92 долари) за една ноќ. Лотус Сутра бунгалови се 3 ѕвездени луксузни бунгалови. Хотел на плажа кој меѓу другите нуди климатизирани соби, ресторан на отворено и 24-часовна рецепција. Wi-Fi конекцијата беше во многу ниски стандарди, но ние не бевме изненадени бидејќи ова е случај што ќе мора да се занимавате насекаде во Гоа.

Oкеу е се до сега, но сепак ни треба појадок. Ние одлучивме да не резервираме доручек од хотелот, и било кој друг вид на ручек, како што се информиравме дека е подобро да се обидеме на многу достапни опции во областа што се покажа како одличен совет за јадење во ресторантите околу хотелот.

Breakfast in Arambol Beach
Arambol beach Goa India

Плажата Арамбол со должина од 2,3 километри е доволно долга за да се сместат десетици ресторани и beach клубови со голем избор, каде што всушност може да уживате во вашиот оброк na оваа песочна плажа на само неколку метри оддалеченост од вас. Навистина уживавме во нашето време na Arambol beach.

Плажата Арамбол

Плажата Арамбол е врв на областа. Можете да ја поминете неколку пати, нагоре и надолу, и секој пат, на секои 200 метри, ќе се сретнете со нешто поинакво. Луѓе кои танцуваат на различни видови на музика од реге до електронска, лекции за јога и оган претстави, се некои од многуте што ги видовме.

Стилот на хипиците е насекаде!
Уживајте во различен вид музика преку плажата Арамбол
Игрaj и забавувај се
Купи прекрасенo рачно изработен накит од талентирани уметници пред да станат познати

Ако сакате да се релаксирате, можете да одите по патеката на пазарот на северната страна на Гоа и ќе ве одведе на мала плажа наречена Калача. Калача е позната како \”Слатка вода\”.

Официјално не припаѓа на Арамбол, но како што е на 10 минути од вас ,но сигурно треба да го споменеме. Тоа е совршено место да направите егзотична слика со вашите бикини и палми.

Не е лесно да се пристапи поради карпестиот предел што мора да го надминете, барем да не носите флип апостолки, но дефинитивно вреди обид. Овде можете да направите прекрасни фотографии, да уживате во пливање во место опкружено со ридови и море.

Тропски поглед на Слаткото Езеро на плажата Арамбол на пурпурно небо во Гоа, Индија
Тропски поглед на Слаткото Езеро на плажата Арамбол на пурпурно небо во Гоа, Индија

Двете плажи се безбедни за пливање и ќе забележите дека 24-дневниот спасувачки персонал патролира и ги советува пливачите, особено во неколку опасни места.

Што да понесете со вас во Гоа – Плажа Арамбол

  • Бикини
  • Крем за  заштита од сонце
  • Камера
  • 1 шише вино
  • Не многу пари
  • Добар дух

Leave a reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *