• Menu
  • Menu

Куала Лумпур е погоден за семејство и одмор за двојки

Куала Лумпур е погоден за семејство и одмор за двојки. Градот е безбеден и за фамилии со деца , со бројни атракции за нив.

Ние ќе се обидеме да ви го подготвиме најдоброто што може за вашето патување во Куала Лумпур. Овој водич содржи се што треба да знаете пред да одите.  Не го заборавајте постот, кој е во нашите “10 работи што треба да ги направите во Куала Лумпур”.

Ајде да одиме во Малезија!

Тоа беше прв пат што посетивме една азиска земја покрај Индијазаедно, и не знаевме што да очекуваме. Малезија е широко позната по својата крајбрежна линија и островите.

Малезија брои 878 острови. Langkawi, Perhentians, Penang кои се од најпознатите и имаат егзотични плажи со неверојатни риби за јадење. Меѓутоа, во времето кога решивме да ја посетиме областа беше период на монсуни и подобро е да се истражи копното отколку плажите.

Решивме да ја посетиме Куала Лумпур \Мадридското соединување\ како оригинален превод во десетдневна посета која содржи 5 ноќи престој во главниот град на Малезија и 4 ноќи во Сингапур.

Општи информации за Куала Лумпур

Официјалниот јазик во Малезија е малајски, од австронезиско семејство, а ќе го сретнете на десет различни дијалекти низ целата земја. Ние не се сретнавме со некој кој не зборува англиски, па сè беше без проблеми во врска со комуникацијата.

Куала Лумпур се наоѓа во државата Селангор на западниот брег на полуостровот Малезија. Населението е 1,6 милиони, додека Малезија како земја има повеќе или помалку 32 милиони. Валутата е Малезиски Ringgit и во моментот на нашата посета беше еднаква на 0,22 € (0,25 $).

Обично постарите лица подготвуваат највкусна храна. Ова не беше исклучок!
Обично постарите лица подготвуваат највкусна храна. Ова не беше исклучок!

Градот е погоден за семејството и двојки. Тоа е безбеден за детски град, со бројни атракции достапни за нив, родителите и паровите. Да се избрише

Ноќниот живот со клубови и пабови за посета и не е како Солун во Грција, во тој сектор сè уште постојат пристојни опции што ќе ве задоволат.

Како да се стигнете до Куала Лумпур

Авионски

Меѓународниот аеродром во Куала Лумпур, е во Sepang округ на Selangor и е околу 45 километри од центарот на градот.

Ние престојувавме во центарот на градот и потрошивме 40 минути за да стигнеме до хотелот. Ова  секако може да се промени во зависност од сообраќајот.

Влезот во земјата беше лесен и брз. Едно нешто што ни се допадна беше во времето на преземање на нашиот багаж. Една љубезна жена од обезбедувањето на аеродромот, учтиво побара од нас да го види нашиот билет за да потврдиме дека ја зедовме точната торба.

Со воз и автобус

Постојат достапни рути, и со автобус и воз, кој го поврзува Бангкок – Куала Лумпур – Сингапур. Цените се разликуваат од време на време, но по правило ќе ви треба околу 40 евра од Бангкок и 20 евра од Сингапур.

Ние го испланиравме патувањето од  Куала Лумпур до Сингапур со автобус. Високо советуваме да не ја направиме истата грешка. Го резервиравме автобусот од 8 30 часот наутро, кој  дојде во 10 30 ( Qistna Експрес), а вкупното време за пристигнување во центарот на Сингапур се зголеми на 12 часа.

Авионскиот билет ќе ви спаси цел ден од вашиот одмор и доколку порано го резервирате, тоа може да чини само 30 € (33долари).

Транспорт низ градот

Во она  што  уживавме во Куала Лумпур беше дека трошоците за транспорт беа многу ниски. Пред да го посетите градот, преземете ја апликацијата Grab на вашиот мобилен телефон. Тоа е еквивалентно на Uber и има сличен начин на употреба.

 Ние не користевме ништо друго освен Граб и нашиот вкупен буџет дневно изнесуваше околу 20 РМ (€ 4.36, $ 4.91). Лесно е и безбедно да се користи. Трошоците беа уште помали кога решивме да одиме низ градот со велосипед за да ги почуствуваме подобро убавините на градот.

Достапната метрото ве чини исто и нема да ве однесе точно на посакуваната адреса.

Што нè изненади!

Како што споменавме на почетокот на статијата, решивме да ја посетиме Малезија за време на Божиќ. Често прашање од нашите пријатели беше \Како беше Божиќ атмосфера?\

Беше добро прашање поради високиот процент на муслиманско население. Атмосферата беше повеќе во Божиќ отколку дури  европски градови. Беше одличен пример дека луѓето со различни религии и културни потекла можат да уживаат во фестивалите и прославите.

Видовме сè. Од новогодишни елки и песни до Дедо Мраз, правејќи фотографии со децата.

Ние никогаш не видовме, толку многу новогодишни дрвја на едно место. Ова беше само една страна!

Ние никогаш не видовме, толку многу новогодишни дрвја на едно место. Ова беше само една страна!

Што е Куала Лумпур познат по?

Куала Лумпур е познат по кулите Петронас, видикот околу нив, вкусната и евтина храна и за нас за неверојатната чистота заедно со илјадници дрвја внатре во градот.

Чистотата е на повисоко ниво, дури и во споредба со Сингапур, а загадувањето во некои области е високо казнено. Она што нè импресионираше е дека  тешко може да се најде корпа за ѓубре , а улиците без ниедно губре.

Што и каде да се јаде во Куала Лумпур?

Bukit Bitang

Во Куала Лумпур можете да пробате нешто од било каде. Уличната храна е апсолутно безбедна и изборот е неограничен, додека во исто време е навистина евтина. Вие ќе бидете во можност да ги најдете сите видови на кујна околу градот.

Улична храна и ресторани во Bukit Bitang

Не плашете се да ја пробате вкусната улична храна. Освен ако не ви се допаѓа зачинета!

Не плашете се да ја пробате вкусната улична храна. Освен ако не ви се допаѓа зачинета!

Постои и друга област наречена Букит Битанг која изгледа како Цивили во Занте. Пабови со телевизори кои покажуваат претежно Премиер лига фудбал . На таа област може да најдете главно западна брза храна и некои меѓународни ресторани како Halab.

Кафе и десерти!

Не одите си од  Куала Лумпур пред да го пробате Kuih Lapis.Тоа е  деветслојна торта  од кокосово млеко и брашно од тапиока. Можете да го најдете насекаде во градот. Ние го купивме од Централниот пазар. Двапати


2 пати подобро кога е топло. Да како цуреки!

Слатки што веќе ни недостигаат. Пробајте го – и обидете се да ни го донесете и нам!

За продавниците за кафе и слаткарници постои одлично место во центарот на градот наречен млечна чоколада. Точно е што велат. Тие се експертиза за чоколадни фундуи и воопшто во топењето на гревовите. Придружете го вашиот избор со сладолед!

Ο παράδεισος στην Γη! Συνοδέψτε το με έναν ζεστό καφέ!Ο παράδεισος στην Γη! Συνοδέψτε το με έναν ζεστό καφέ!

Тоа беше небото! Чоколадна лава торта! Нарачајте го токму вака! Можеби со екстра топка  сладолед.

Каде да бокирате хотел во Куала Лумпур – Сместување?

Сместувањето во Куала Лумпур е многу евтино.Постојат станови од Airbnb од (€ 9, $) до (€ 25, $), а некои од нив немаат ништо специално кои се од 3 до 4 ѕвезди . Многу од нив се со базенти, спортски сали, па дури и оброци за појадок.

Меѓутоа, не бевме свесни за културата и луѓето, избравме да останеме во хотел со 4 ѕвезди Red by Sirocco. Цената беше 207 MYR (€ 45, $ 51) на вечер за Божиќниот период, вклучувајќи го и доручекот.

4* Red By Sirocco Hotel

Собата беше 45 квадратни метри (booking.com) тврдеше дека е една од најголемите соби во Куала Лумпур) со голем брачен кревет . Ги Имаше сите потребни работи добра Wi-Fi врска, Кафе ричард машина со бесплатни капсули за секое утро и неверојатен поглед во кој уживавме.


Ние резервираме една од најголемите соби во Куала Лумпур  Red by Sirocco

Пиењето кафе ни стана навика, еспресо во нашата соба

Не уживавме многу во појадокот кој имаше многу опции воопшто, но не и европска кујна. Содржаше дегустација на нови вкусови, но со тестенини, пролетни ролни и риби во 9 часот изутрина кое за нас беше премногу за да имаме обилен појадок.

Nasi Lemak е традиционален појадок на Малејски, кој е ориз варен со кокосово млеко. Во хотелот што останавме имаше мала тркалачка маса за време на појадокот каде што гостите можеа да вкусат различни видови на традиционални вкусови.

На првиот спрат од хотелот имаше неверојатна пекара, со многу избори кои можеби беа нови за нас, но беа повеќе од вкусни.

Луксузно сместување во Куала Лумпур

Постојат луксузни опции за престој во Куала Лумпур, но повторно нема да ве чини колку што е во другите градови. Можете да резервирате во хотелот  Grand Grand или Hilton за 550 MR (€ 120, 135 долари) за една ноќ, во зависност од текот на сезоната.

6 работи за кои треба да бидете свесни пред да одите во Малезија

  1. Немојте да се ракувате со спротивниот пол(жена), доколку таа сама не ви понуди
  2. Не се гушка(многу) во јавност. Оди во Париз за тоа.
  3. Не плашете се да ја вкусите уличната храна
  4. Секогаш користете Grab такси за транспорт
  5. Отстранете ги чевлите кога влегувате во домот или на свето место
  6. Може да има дожд дури и ако е сончево (нешто како Лондон)

Ако не прашате дали ќе одиме повторно во Малезија …. Го имаме нашиот багаж подготвен !!!

Leave a reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *