• Menu
  • Menu

10 работи што треба да се направат во Куала Лумпур

Ние издвоивме 10 работи кои дефинитивно треба да ги направите кога ќе ја посетите Куала Лумпур, главниот град на прекрасната Малезија. Од кинескиот ѕид па се до  Бату пештерите!

1. Кинески град во Куала Лумпур – Купи панорамски леќи за мобилен!

Можете да ги најдете во кинескиот град од вкусна храна  па се до било каков вид на електронски уреди. Не очекувајте да бидат оригинални!
Можете да ги најдете во кинескиот град од вкусна храна па се до било каков вид на електронски уреди. Не очекувајте да бидат оригинални!

Кинескиот град е првото место што треба да го посетите во Куала Лумпур. Во кинескиот пазар, покрај неверојатната имитација на ташни и паричници, може да ја пронајдете опремата за фотографирање што ќе ви треба за вашето патување.

Постои огромна разновидност на стативи, самолепливи стапови и еден гаџет за кој прв пат се сретнавме во Куала Лумпур. Тоа се панорамски леќи за мобилна употреба кои се апсолутно потреба за градови како Куала Лумпур.

Имајќи ги лечите за мобилниот  ќе можете да го фатите во еден истрел вашето прекрасно лице и кулите Петронас во исто време! Како и ние! Но, ние ги купивме леќите пет пати поскапи надвор од кулите Петронас.

Апсолутно мора да имате гаџет како оваа во Куала Лумпур
Апсолутно мора да имате гаџет како оваа во Куала Лумпур

2. Петронас Кули Близначки – Симболот на Куала Лумпур

 Кулите Петрона беа највисоки згради во светот  6 години. Од 1998 до 2004 година. За нивна изградба биле потребни 1,6 милијарди долари, а нивната висина изнесува 451,9 метри (1483 стапки). Тие беа изградени од една јапонска и една севернокорејска компанија.

Suria KLCC центар, претежно со луксузни продавници, е сместен во комплексот Петронас Кули.

Кога не верувате на вашите очи!
Кога не верувате на вашите очи!

Информации- На 1 септември 2009 година, Ален \”Спајдермен\” Роберт успеа да се качи на врвот на Кулата 2 користејќи ги само неговите раце . Тоа беше неговиот трет обид како што двапати беше уапсен во минатото на 60-тиот кат.

3. Бату пештерите

Само запомнете. Со 10RM  добивате замрзнат кокос!
Само запомнете. Со 10RM добивате замрзнат кокос!

Само 15 километри од центарот на градот Куала Лумпур ќе ги откриете Бату пештерите и највисоката статуа во светот на Мургун, хинду божество. Статуа на злато насликана 42,7 метри височина стои надвор од пештерите Batu и две згради полни со хинду уметност, пештерата Галерија и музејска пештера.

Ќе треба да се искачите на 272 чекори за да стигнете до влезот на пештерите, но да бидеме искрени тие беа најзабавни скали во нашиот живот.

На патот ќе се сретнете со многу мајмуни кои одат и се искачуваат околу вас.Ќе се обидат да

ви ја одземат храната и веројатно ќе успеат. Внимавај!

Тие не се миленичиња и не сакате да се борите со нив! Тие се агресивни и како што прочитавме  бананите, кои се продаваат на влезот, не е најдобро за нивната исхрана.

Мајка мајмун и нејзиното дете во пештерите Бату
Не би рекле дека е жртва. Тоа што го посака- тој го доби!
Ако бевме изведувачи во циркус ќе бевме вакви!

По малата авантура ќе пристигнете на влезот на пештерите Бату. Стар Хинду храм изграден на 1891 година и една од најважните свети светилишта. Уживајте и почувствувајте ја духовноста на храмот.

Назад кон влезот постои мал пазар кој продава кокос. Платите 10  РМ повеќе и купете ладнен кокос! Ја знаеме техниката сега од Гоа. ;-).

4. Пердански ботанички градини

Пердана ботанички градини е првиот голем рекреативен парк. Паркот што секој голем град треба да го има. Дури и во градовите како Куала Лумпур, кој е неверојатно зелен. Ќе ви требаат најмалку неколку дена за да ги посетите сите достапни атракции.

Овде можете да го најдете паркот Батерфлај, градината Хибискус, паркот Птица, езерото и националниот споменик.

Еден ден со бои и животот во паркот со пеперутки
Еден ден со бои и животот во паркот со пеперутки

Ги избравме првите три и искуството беше извонредно. Во градината Хибискус можете да се одморите, да одите низ убави орхидеи и за локалните жители е совршено место за читање книга. Во паркот Батерфлај откривме ретки видови пеперутки и ги видовме сите чекори од нивниот живот.

Очигледно е место 100% погодно за деца, исто така е безбедно за нив, бидејќи во парковите нема автомобили воопшто.

5. Уживајте во коктел на тераса

Хотел со поглед од врвот во Куала Лумпур
Хотел со поглед од врвот во Куала Лумпур

Имавме шанса нашиот хотел, Reb by Scirocco да има бар со тераса и базен. Во текот на нашиот престој во хотелот не го коритевме базентот бидејќи го користевме времето да одиме да ги посетиме сите атракции во Куала Лумпур, но уживавме во коктел со некои шпански предјадења во ноќта. Базенти на горниот кат од хотелите се вид на неопходност во тој град.

6. Направете фотографија во стаклена кутија на Menara Kuala Lumpur кулата

Совршен за вежби за вратот додека гледате на небото! Високи се 335 метри!
Совршен за вежби за вратот додека гледате на небото! Високи се 335 метри!

 Уживавме повеќе во нашата посета во Куала Лумпур Менара во споредба од Петронас. Во кулата Менара ќе направите фотографии  на стакло на 335 метри.

Од таа точка можете да направите и прекрасни снимки на кулите Петронас. Постојат две стаклени кутии и само една е спротивна од Петронас. Редот за чекање е на онаа кутија која е прилично голема, бидејќи ќе мора да почекате барем неколку часа.

Ја избравме кутијата на спротивната страна и искуството најверојатно беше иста како што не гледате напред или назад, но … надолу.

Чуствувате речиси дека сте на небото!
Не влегувај ако се плашиш од височини!

Ние ја избравме кутијата на спротивната страна и искуството  беше  неверојатно исто како што не гледате напред или назад, но … надолу.

Како што рековме за птиците. Тие беа 3 од нив и тие беа Лавови!
Како што рековме за птиците. Тие беа 3 од нив и тие беа Лавови!

7. Шопинг во Куала Лумпур

Шопинг, шопинг. Ако ви се допаѓа овој вид на терапија, веројатно тука е вашето место. Куала Лумпур има десетици блокови со продавници. Со локални и меѓународни брендови.

Не го имајте истото лице како мене ! Rambutan е вкусно!
Не го имајте истото лице како мене ! Rambutan е вкусно!

Ако сакате нешто по традиционално, треба да одите на Централниот пазар. Има десетици локални производи кои можете да ги вкусите, пред да купите нешто,Малезииско чоколадо во сите видови на изданија.

Надвор од централниот пазар има мали продавници со улична храна и овошје. Еве ние ги вкусивме куи лапис и рабмутанот.

Освен на шопингот може да имате 15 минути рибни бањи и за тоа ќе платите минимална цена 15RM (3€, 3.4$) !

Убавината некогаш боли, но овој пат беше само скокање 🙂

Ако сте обожавател на технологијата, веднаш преминете на Плаза Ло Јат. Ќе најдете што и да ви треба, од компјутери до камери. На вториот кат можете дури и да ја продадете користената опрема и да пронајдете некои поволни цени на  користени уреди.

8. Илузија музеј

Музејот на илузии е светски тренд. Можете да го најдете во многу големи градови низ целиот свет и Куала Лумпур не е исклучок. Игравме некои загатки, направивме чудни слики и сакаме да ги споделиме со нас.

Ако патувате со своите деца, музејот за илузии ќе биде нешто за нив и за вас.

Илузија музеј во Куала Лумпур
Илузија музеј во Куала Лумпур

9. Теан Хоу храм

Thean Hou храм се наоѓа на еден рид. Додека температурата и влажноста во Куала Лумпур се обично високи, може да избегате некое време во мала оаза. Храмот е еден од најстарите и најголемите во Јужна Азија, давајќи извонреден поглед на градот.

 Тој е изграден во1894 од страна на Хаинанската заедница и е посветен на богот Тијан Хуу, заштитник на рибарите.

Кинеската уметност претставена во прекрасениот храм
Beautiful colors with predominant the red as per Chinese tradition

10. Султан Абдул Самад

Зградата на Султан Абдул Самад во Куала Лумпур, Малезија
Зградата на Султан Абдул Самад во Куала Лумпур, Малезија

Ние немавме среќа да ја посетиме оваа прекрасна зграда, бидејќи немавме доволно време, но сигурно е едно од \”мора да правиме\” работи во Куала Лумпур. Зградата Султан Абдул Самад се наоѓа во плоштадот Неизвесност (Dataran Merdeka).

Изградена е во 1897 година и нејзиниот опсег бил да биде домаќин на владините канцеларии на британската колонијална администрација.Во 1974 година била преименувана и денес се сместени канцеларии на министерствата за комуникациски медиуми и туризам.

Таа е една од најважните историски обележја на градот. На 31-ви август Малезијците слават со парада на нивниот ден на независност и зградата на Султан Абдул Самад е позадината на настанот.

Leave a reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *