• Menu
  • Menu

10 работи што треба да ги направите на плажа Арамбол – Гоа

Освен уживање во прекрасната песочна плажа, областа нуди многу опции за забава. Ние се собраа во мора да направите работи листа на 10 активности кои треба да направите пред да заминете.

1. Зделка!

Колку и да е цената на производот ќе можете да ја намалите цената во многу прилики помала од половина. Океј, понекогаш ја користивме премногу оваа опција, тоа е точно.

– Me : Колку е цената?
– Продавачот : 20 рупии (0,24 €, 0,28 $) мадам
– Me : Охх. Но тоа е многу скапо
– Kosta : *&^^%#$^@(*&@(_)_

2. Немој ги пропуштиш забавите

Гоа, а особено плажата Арамбол, се познати по нивниот ноќен живот и забавите што ги организираат од доцните 1980-ти. Забавите со Trans, Psychedelic и Techno се одржуваат со години во областа и нудат уникатни искуства. Ако не сте љубител на електронска музика, сепак можете да пронајдете клубовите, главно клубови кои се лоцирани плажа, со многу опции за забава.

3. Параглајдинг од карпата па се до плажа

Немојте да ја пропуштате шансата за параглајдерство во плажа Arambol ^ ^
Немојте да ја пропуштате шансата за параглајдерство во плажа Arambol

Ние ја пропуштивме шансата да уживаме во погледот одозгора, но не беше невообичаено да гледаме параглајдери во текот на денот слетување на плажа со или без инструктори. Цената e околу 3000 рупии (€ 37, $ 42), и не е воопшто висока за тоа што ќе уживате со уникатен поглед на 2,5 километри должина на Арамбол плажата (мапа)

4. Купи кокос и ананас од продавачите на плажа

Ако навистина сакате да знаете каков вкус имаат овие две големи плодови, не пропуштајте ја шансата да ги вкусите на Гоа. Во нашиот случај, слатката жена на фотографијата ни понуди неверојатен сочен ананас и неверојатен кокос додека бевме на плажа. Таа сама ги носеше сите плодови, но нејзината насмевка беше како Џонсон од Магијата!

Избирање на плодови кои сакаме да ги купиме. Грешка! Таа знае подобро!
Уживајќи во свеж кокос за прв пат!

Начинот на кој таа ни ги подготви плодовите и нејзината техника се нешто со кое не се среќаваш во Европа. Во врска со кокосот побара од неа да ви даде \”madden\”, каде што можете да јадете од внатрешните ѕидови на желе кокос со импровизирана кокосова лажица.

Свеж кокос на плажата Арамбол - Гоа Индија
Свеж кокос на плажата Арамбол – Гоа Индија

5. Забавувајте се со лекции за сурфање

Surf Wala е група на меѓународни сурфери, Jono Young, Chrishan Schoener од Велика Британија и Антон Хаген од Русија. Тројцата живеат во Гоа и се посветени на она што најмногу го сакаат. Сурфање.

Почетник или искусен Surf Wala е местото каде што можете да ги направите вашите први лекции или да изнајмите опрема и да уживате сами по поволни цени.

Инструкторите ќе ве научат на тајните на спортот и тие ќе ве охрабруваат додека не го добиете. Surf Wala е еден од скапоцени камења во врска со работите и нивните услуги на секој начин во Гоа. Не ја пропуштајте.

Сурфање во плажа Арамбол - Гоа Индија
Сурфање во плажа Арамбол – Гоа Индија

6. Уживајте во зајдисонцето

Или од планина или од плажата, комбинацијата на арапски поглед на морето со сонцето е неверојатна. Небо со бои кои не можат да бидат доловени со камерата,и е вредно да биде вашиот театар за секое попладне на вашиот престој.

Зајдисонце на плажата Арамбол - Гоа Индија
Зајдисонце на плажата Арамбол – Гоа Индија

7. Хималајски лингенски центар за јога

Центар за јога во Гоа е отворен од почетокот на Ноември па се до  крајот на Март. Тој е во центарот на Arambol и обезбедува повлекување и консултантски курсеви.

Многу видови на медитација се достапни за да одговараат на различните потреби и ограничувања на учениците. Постои сместување во објектот, но потребно е да се резервира пред вашето пристигнување преку е-маил на info@hiyogacentre.

Во врска со курсевите за консултанти подобро е да се организира преку системот за онлајн резервации на центарот овде. Многу видови на медитација се достапни за да одговараат на различните потреби и ограничувања на учениците.

8. Палимско Езеро, слаткото езеро на Арамбол

Познатото Палимско езеро на Arambol комбинира поглед на планината од три страни и океанот четвртата страна.И е еден од скриените скапоцени камења на Арамбол. Водата е доста ладна, но е чиста но во секој случај ќе се навикнеш на тоа.

Воопшто не постојат бранови и е совршено место за фотографирање на палмите во текот на вашиот одмор.

9. Купување на пазарот на Арамбол

За време на попладневните часови уживавме да одиме неколку пати на главната улица на Арамбол. Полна со маркети кои главно се локални со хипи стилски производи.

Сите продавници се чисти (во многу прилики дури и треба да ги отстраните чевлите за да влезете) и за разлика од другите области во Индија, храната на улица е безбедна со вкус. Не ја пропуштајте можноста да купите индиски зачини за home especially ако сте љубител на зачинета храна и повторно зделка пред да се согласите со цената која ќе ја платите.

Гоа е место во Индија што може да се купи улична храна без страв.
Гоа е место во Индија што може да се купи улична храна без страв.

10. Поминете една новогодишна ноќ на плажата Арамбол

Последно, нешто што треба да  поминете барем еднаш во вашиот живот. Новогодишна ноќ на плажата Арамбол. Можеби огномет не е како во Сингапур (Марина), но Гоа ви дава искуство надвор од луксузот со luxury of other areas in the world.

Отидовме на нашето омилено место со неверојатна храна.Притоа имајќи локално вино од Грција, уживавме во вечерата која едвај чинише 1000 рупии (12 €, 14 $). Од 11 ч. стотици луѓе дојдоа на кејот, чекајќи ја годината да се смени.

Сите барови на плажата беа подготвени да имаат свој огномет,и одбројувањето започна . Да ја кажеме вистината, ние дури не ни знаевме колку беше часот, бидејќи единственото нешто што го носевме со нас од собата сите овие денови беше камерата.

Без телефони и без часовници. И тоа е магијата на Гоа на крајот од денот. Сите луѓе, без разлика на етничките заедници што се забавуваат, сакаат новата година да си ја честитаат на секој вид јазик.

Нешто што ние никогаш не бевме го почуствувале, некаде на друго место во нашите животи досега

Нова Година на Плажата Арамбол - Гоа Индија
Нова Година на Плажата Арамбол – Гоа Индија

Leave a reply

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *